Užitečné nástroje CCleaneru
I když hlavní devízou CCleaneru jsou první dvě položky zajišťující vyčištění pevného disku a registrů, někomu by se mohli hodit i nástroje pro odinstalování programů, editaci programů spouštějících se společně s Windows a správce záloh systému.
Odinstalování programů pracuje naprosto shodně jako přes správce systému. V okně jsou zobrazeny všechny instalované aplikace, z nichž lze vybrat program určený k odinstalování a stiskem jednoho tlačítka to i učinit. Nic nového pod sluncem, stejnou službu vám poskytne již zmíněný správce Windows. Oproti němu však obsahuje vyhledávací formulář, který je při velkém množství instalovaných aplikací poměrně užitečný. Dalším vylepšením je i možnost si jednotlivé položky přejmenovat. Pokud má někdo potíže se orientovat v záplavě nic neříkajících názvů, dostává tak příležitost místo KM Playeru použít popis – to co přehrává hudbu.
Pod položkou Start se skrývá výpis programů, jenž se automaticky spouštějí se systémem. Každý z nich přitom tuto operací zpomaluje, což se může projevit jako více či méně citelné zatuhnutí. Pokud máte náladu experimentovat a máte alespoň trochu představu, k čemu jsou jednotlivé aplikace určeny, lze jejich deaktivováním start systému zrychlit. CCleaner umožňuje i jejich vymazání, do něhož by se však neměl nikdo bezhlavě pouštět, neboť vypnutí startu antivirového programu by mohlo nepřímo napáchat škody.
Jedna s položek, jenž zabírá poměrně dost místa na disku je obnova systému, tedy ukládaní stabilního nastavení, které je automaticky prováděno před instalací nových aplikací, aby se pokud možno zabránilo kompletnímu kolapsu při nekompatibilitě. CCleaner dokáže starší zálohy odstranit a ušetřit tak místo. Vzhledem k velikostem disků je to spíše varianta pro krajní případy, ale rozhodně jejím použitím nehrozí žádné riziko. Posledně uložená záloha se totiž ve výpisu neukazuje, a tedy pro případ havárie zůstává přítomná.