Sdílet

Tweet

Pročištění počítače pomocí CCleaneru


Po spuštění programu je nám v hlavičce oznámena aktuální verze CCleneru, pod níž nalezneme konfiguraci svého počítače. Jako první položka je tzv. čistič, který odstraňuje zbytečné položky nacházející se na pevném disku. Jeho funkce zahrnují jak samotný operační systém, tak i většinu nainstalovaných programů. U Windows se automaticky postará o vysypání koše, promazání dočasných souborů, odstraní zbytky souborů z paměti, log soubory. V základním nastavení je nastavené i vymazání historie naposledy spuštěných dokumentů. Pokud jste tedy navyklí nejčastěji používané dokumenty pouštět tímto způsobem, je vhodné toto nastavení zrušit.

čištění nadbytečného smetí

CCleaner podporuje webové prohlížeče Internet Explorer, Firefox, Opera, Safari a samozřejmě i Google Chrome. Stiskem jednoho tlačítka tak můžete odstranit historii prohlížených stránek a stahování, vymazat cookie a dočasné soubory. V případě, že potřebujete vymazat uložená hesla, není nic snadnějšího, než pro konkrétní prohlížeč zaškrnout položku saved passwords. Pozornosti neujdou ani další programy jak multimediálního, tak systémového charakteru. Pročištěním se zoptimalizují funkce Adobe flash player, Winamp či Windows Media Playeru. Standardně je nastavena i likvidace objektů uložených v karanténě antivirových a antispyware programů.

Tlačítko Analyzovat nám vyhodnotí, kolik Mb je možno odstranit a nabídne kompletní výpis. V něm je možné ještě dodatečně některou s položek změnit. Samotné čištění zahájíte vedlejším tlačítkem Spustit Cleaner. Po jeho stisknutí budete ještě upozorněni, že dojde k odstranění vybraných souborů a jestli chcete opravdu pokračovat.

Pro odborníky nabízí CCleaner i pokročilejší nastavení, kde lze nastavit, aby se vymazalo seřazení programů v nabídce start (Menu order Cache, nastavení systémové lišty (Tray Nitifications Cache), nastavení velikosti oken, seznam nejpoužívanějších programů (User Assist History) a spousty dalších. Do nastavení těchto hodnot by se však neměl pouštět nikdo, kdo neví, co přesně v chodu systému zastávají. Jejich nastavením lze totiž citelně pozměnit chod operačního systému.